ambasada-amerikane-ne-tirane

SHBA përshëndesin qeverinë e re

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës deklaron se mirëpret ministrat e sapozgjedhur të kabinetit të ri të Aleancës për Shqipërinë Europiane.  Në një deklaratë për shtyp, ambasada vlerëson me nota pozitive emërimin dhe caktimin e një numri më të madh grash në dikasteret kyçe të qeverisë. “Përfshirja e ministreve pasqyron një hap pozitiv drejt…

ndertime

Qeveria e re do te mbaje premtimet per legalizimet

Me gjithë paralajmërimet e bëra prej nesh, kërdia e territorit në zonat publike po vazhdon. Po bëjnë letra fallco, po shtojnë numra protokollesh, po nxjerrin vendime postum, etj. Kanë edhe një e muaj e ca kohë të bëjnë kërdinë, por në shtator mekanizmi pervers që kanë krijuar, do të ndalet dhe zbërthehet përgjithmonë. Qeveria e…

arta

Dorëzoj mandatin nëse Sali Berisha nuk shkon para drejtësisë

Zonja Dade, ka një revansh joserioz por që po shkakton irritim në opinionin publik të ish-qeverisë dhe ish-mazhorancës së rrëzuar me votë plebishitare në 23 qershor. Shohim që gara për kryetar në PD, në vend të analizës së humbjes së PD,  ka degjeneruar në sulme ndaj PS, dëgjojmë kërcënime për gjyqe mediave nga ata që…

edi

Edi Rama paraqet para publikut Qeverine e Re te Shqiperise

Sot dua t’ju njoh me emrat e ministrave të Qeverisë së Re të Shqipërisë. Po lejomëni më parë, disa konsiderata. Qeveria e Re në nivelin e saj të parë do të jetë mishërim i boshtit strategjik të “Aleancës për Shqipërinë Europiane”; I vizionit tonë të përbashkët politik për t’i dhënë më shumë hapësirë grave dhe…

rama_fullani

Auditim ndërkombëtar financave të vendit

Unë s’kam ardhur me një fjalim, po me dëshirën për t’ju dëgjuar duke rikonfirmuar vullnetin e shprehur, më parë, për të ndërtuar një partneritet solid me të gjithë ju, ashtu sikundër dhe me të gjithë protagonistët e zhvillimit. Faktikisht, sistemi bankar është një protagonist i rëndësishëm i zhvillimit, që sot mund të thuhet se qe…

2

Rama shtron iftar

Mirëmbrëma të gjithëve! Ndjesë për pak vonesë për ata që janë në agjërim dhe pak fjalë duke ju gëzuar pranisë të të gjithëve ju. Midis të gjitha lirive e vlerave të fituara apo rifituara në kohët e reja, liria e besimit dhe vlera e bashkëjetesës në harmoni mes feve, e bëjnë krejt të posaçme Shqipërinë.…

Edi_rama,_Hard_Talk

Edi Rama në “HARDtalk”

Sarah Montague: Mirëserdhët në Hardtalk. Shqipëria është vendi i vetëm më i korruptuar i Evropës, sipas Transparency International. I ftuari im i sotëm, Edi Rama, ka premtuar se do ta ndryshojë këtë, kur të bëhet Kryeministër i vendit në shtator. Një artist modern, ai mori lavdërime ndërkombëtare për shndërrimin e kryeqytetit, Tiranës, kur ishte kryebashkiaku…